انکربولت و استادبولت

انکر بولت
انکر بولت یک پیچ نسبتا ساده است که این امکان را فراهم می‌کند که به راحتی وزنه‌ای را روی سطحی قرار داده و با استفاده از آن از لغزش، افتادن و شکستن جلوگیری کرد. دسترسی به انکر بولت بسیار آسان است و آن ها با استفاده از برخی ابزارهای ساده به راحتی نصب می‌شوند. نصب انکر بولت روی بتن به دلیل مقاومت بالای آن دشوارتر است اما می‌توان این کار را نیز با ابزار مخصوص به خود انجام داد. تقریباً برای هر نوع کاربردی انکر بولت وجود دارد.

انکر بولت برای اتصال عناصر سازه‌ای به بتن طراحی شده‌اند. در صنعت معمولاً از انکر بولت برای اتصال فولاد به بتن استفاده می‌شود. یک سر آن در بتن قرار می‌گیرد، و انتهای مخالف آن برای اتصال تکیه‌گاه سازه‌ای رزوه می‌شود. سه نوع اصلی انکر بولت وجود دارد: L شکل، ته‌دوبل صفحه‌دار و رول‌بولت. هر کدام از انواع انکر بولت‌ها کاربرد، اندازه و مزایای خاص خود را دارند.

L شکل(خمیده): پیچ لنگر L شکل در کاربردهای مختلفی از جمله تیرهای سبک، ساختارهای نشانهای، تجهیزات سنگین و ابزار استفاده میشوند. و در گریدهای A307 ، F1554-36 ، F1554-55 ، F155-105 ، A193 B7 و یا هر گریدی با توجه به نیاز کاربر ساخته میشوند.

انکربولت L شکل

ته‌دوبل صفحه‌دار :‌ این نوع انکر بولت‌ها میله‌های دو سری هستند که یک صفحه به انتهای آن‌ها اضافه شده‌است. این صفحه را می‌توان به خود پیچ ​​لنگر یا به مهره‌ای که در بتن قرار گرفته، جوش داد. این نوع از انکر بولت‌ها عمدتا در ساخت ستون برای ساختمان، علائم بزرگراه‌ها و سایر کاربردها استفاده می‌شوند. و در گریدهای A307 ، F1554-36 ، F1554-55 ، F155-105 ، A193 B7 و یا هر گریدی با توجه به نیاز کاربر ساخته می‌شوند.

انکربولت ته دوبل با صفحه

رول بولت

بر خلاف انواع دیگر انکر بولت‌ها، رول‌بولت‌ها در انتهای رزوه نشده خود دارای یک سری خاص از جمله شش‌گوش، شش‌گوش سنگین و یا مربعی هستند. از این نوع انکر بولت در ستون‌های سازه، نرده‌های پل، و تیرهای چراغ استفاده می‌شود. و در گریدهای A307 ، F1554-36 ، F1554-55 ، F155-105 ، A193 B7 و یا هر گریدی با توجه به نیاز کاربر ساخته می‌شوند.
در ادامه به برخی از مهم ترین موارد استفاده از انکر بولت می پردازیم.

انکر بولت

انکربولت و استادبولت

اتصال چوب به پی (فونداسیون)
بتن فوق العاده مستحکم و قوی است اما متاسفانه چوب این چنین نیست. بیشتر خانه‌ها بر روی یک پایه بتنی ساخته شده‌اند که این باعث می‌شود خانه بر اثر نشست زمین حرکت نکند. چوب به تنهایی برای مقاومت در برابر این حرکت، عملکرد سازه‌ای نخواهد داشت و با استفاده از انکر بولت در هر گوشه به پایه بتن متصل می‌شود. در مناطقی که مستعد زلزله هستند ممکن است از نوع خاصی از انکر بولت استفاده شود که امکان حرکت سازه را فراهم می کند.

اتصال چوب به پی (فونداسیون)
بتن فوق العاده مستحکم و قوی است اما متاسفانه چوب این چنین نیست. بیشتر خانه‌ها بر روی یک پایه بتنی ساخته شده‌اند که این باعث می‌شود خانه بر اثر نشست زمین حرکت نکند. چوب به تنهایی برای مقاومت در برابر این حرکت، عملکرد سازه‌ای نخواهد داشت و با استفاده از انکر بولت در هر گوشه به پایه بتن متصل می‌شود. در مناطقی که مستعد زلزله هستند ممکن است از نوع خاصی از انکر بولت استفاده شود که امکان حرکت سازه را فراهم می کند.

رایج‌ترین مواد برای استادبولت‌ها عبارتند از: ASTM A193 (درجه B7 ، B8 ، B8M ، B8T) ، ASTM A453 (درجه 660) ، ASTM A320 (درجه L7 ، L7M) و ASTM A182 برای اسفاده در محیط‌های مرطوب و محیطهای اسیدی، استاد بولت‌ها را می توان با مواد Xylan ، Xylar و مواد دیگر آبکاری و پوشش‌دهی کرد.

ایجاد لنگر
استفاده از انکر بولت در جایی که لازم است چیزی روی بتن نصب شود و به هیچ‌وجه جابجا نشود، بسیار کاربردی است. در این مورد می‌توان از انکر بولت‌هایی که دارای قاب هستند استفاده کرد. با فرض ایمن بودن آیتم و محکم بودن در محل، نباید نگران حرکت آن بود. برای اتصال قایق یا اسکی روی آب می‌توان از انکر بولت و چوب‌های ضخیم استفاده کرد.

تجهیزات باشگاه
ورزش و سلامتی بخش بزرگی از زندگی بسیاری از افراد است. در سالن ورزشی خانگی نباید از استفاده از انکر بولت غافل شد. به منظور محافظت از خود و ماشین‌آلات، می‌توان انکر بولت را در هر گوشه مستقیماً از طریق کف روی تیرهای کف بتونی نصب کرد. این خطر بالقوه را حل می‌کند.

استاد بولت

استاد بولت

استفاده از استادبولت در صنایع سنگین نسبت به پیچ و مهر‌ه‌های دیگر ترجیح داده می‌شود. زیرا استاد بولت‌ها دچار گشتاور دقیق‌تری می‌شوند و چون در طول مدت اعمال گشتاور ثابت می‌مانند و پیچ نمی‌خورند، به تنهایی در یک محور کشیده می‌شوند و نیروهای دقیق‌تر و یکنواخت‌تری را ایجاد می‌کنند. همچنین از آنجا که استفاده از استاد بولت‌ها باعث سایش کمتری در رزوه‌های بلوک خصوصا بلوک‌های آلیاژی می‌شوند، طول عمر رزوه‌ها بیشتر خواهد بود.

استاد بولت یک میله فلزی است که در سراسر طول خود رزوه شده و از دو طرف با مهره‌های شش‌گوش بسته می‌شود. از استاد بولت‌ها اغلب در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز برای اتصالات فلنجی استفاده می‌شود. کیفیت مواد برای استاد بولت در استانداردهای مختلف ASTM  تعریف شده و توسط درجه نشان داده می‌شود. گریدهایی که اغلب استفاده می‌شود برای پیچ‌ها A193 و برای مهره‌ها A194 است. ASTM A193 پیچ ​​و مهره آلیاژی و فولاد ضد زنگ را برای مخازن تحت فشار، سوپاپ‌ها ، فلنج‌ها و اتصالات برای سرویس با درجه حرارت بالا یا فشار بالا یا سایر کاربردهای خاص را پوشش می‌دهد. البته تعدادی از مشخصات استانداردهای دیگر را شامل نمی‌شود، از جمله B5 ، B6 و B16.

 ASTM A194 نیز انواع پیچ و مهره‌های کربنی، آلیاژ و مارتنزیت و آستنیت را پوشش می‌دهد. این مهره‌ها برای سرویس فشار بالا یا دمای بالا یا هر دو در نظر گرفته شده‌اند.

One Response

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *