استاد بولت چیست و چه استانداردهایی دارد؟

استاد بولت متشکل از یک میله فلزی سرتاسر رزوه است که دو طرف آن با مهره شش گوش فلزی بسته می شود. استاد بولت ها برای بستن فلنج ها در صنایع سنگین بکار می‌روند. استاد بولت در سوراخهای فلنج قرار داده شده و محکم می شود تا فلنج بسته شود. تعداد ، طول ، قطر استادبولت های مورد نیاز برای اتصال فلنج بستگی به نوع فلنج ، قطر و درجه بندی آن دارد (طبق نمودار پیچ فلنج ASME).

استاد بولت ها در قطرهای مختلف و ترکیب های مختلف ، در استانداردهای متریک و امپریال و در انواع مواد از فولاد کربن تا انواع آلیاژهای ضد زنگ و نیکل موجود است (استانداردهای رایج عبارتند از: STM A193 B7 ، L7 ، B8  B8M ، B16 ، آلیاژ 20 ، مونل ، هاستلی ، اینکونل ، 17-4PH ، تیتانیوم و غیره).

جنس مهره های فلزی شش گوش باید با جنس میله استادبولت مطابقت داشته باشد (به عنوان مثال جنس استادبولت ASTM A193 با جنس مهره ASTM A194 مطابقت دارد).

مشخصات ASME B16.5 پیچ و مهره استابولت برای فلنج های ASME (تعداد ، قطر و طول پیچ های مورد نیاز ، یعنی “نمودار پیچ فلنج”) قطر فلنج و میزان فشار  را در بر می گیرد.

محاسبه طول استادبولت

دو روش برای محاسبه طول استادبولت وجود دارد. (OAL / FTF)
روش اول آن است که از ابتدا تا انتهای طول میله را سرتاسر اندازه می گیرند “OAL” و روش دوم آن است که از شروع اولین رشته رزوه در طول میله تا انتهای رزوه را محاسبه و اندازه‌گیری می کنند “FTF”.

طول FTF را می توان با کم کردن یک چهارم اینچ به طول OAL محاسبه کرد ، که این روش اندازه‌گیری طول استاد بولت استاندارد برای کاربردهای لوله‌کشی است.

فلنج های با قطر و درجه بندی مختلف نیاز به استادبولت‌هایی با طول و قطر مختلف دارند.

طول استاد بولت

رزوه استاد بولت ها

استادبولت ها مطابق مشخصات تعیین شده توسط ASME B1.1 رزوه می شوند.

متداول ترین نوع رزوه در استادبولت ها، نوع رزوه متقارن یا “V-profile” (زاویه 60 درجه) است ، چرا که بازرسی آن در مقایسه با انواع غیرمتقارن راحت تر است.

اما رزوه ها به غیر از شکل و زاویه از لحاظ قطر و اندازه نیز دسته بندی می شوند. اندازه گیری تعداد رزوه در اینچ (“TPI”) است که به قطر واحد اعمال می شود:

رزوه های درشت (UNC / UNRC/ UNC):

رایج ترین نوع در انواع پیچ های استاد هستند. رزوه های درشت برای پیچ هایی که از مواد کم مقاومت مانند آهن ، فولاد خفیف ، مس و آلیاژ نرم ، آلومینیوم و غیره ساخته شده باشند مناسب تر است. چرا که نسبت به شرایط نامطلوب تحمل بیشتری دارد و همچنین مونتاژ آن راحت تر است.

رزوه های ریز (UNF / UNRF/ UNF):

رزوه های ریز به طور گسترده برای کارهای دقیق مورد استفاده قرار می گیرد و هنگامی که مقاومت کششی بیشتری لازم باشد کاربردی تر است.
سری 8 رزوه (8UN) یک روش انتخاب رزوه برای چندین استاندارد ASTM از جمله A193 B7 ، A193 B8 / B8M و A320 است. این سری به طور گسترده ای برای قطر از یک اینچ به بالا استفاده می شود.
استابولت ها تحت پوشش ASTM A193 یا مشخصات A320 از 8UN برای همه قطرهای 1″ و بالاتر استفاده می شود. به این معنی که 8 رزوه در هر اینچ در این استاندارد وجود دارد. برای درجات دیگر ، مشتری باید نوع رزوه را مشخص کند.

مهره های استادبولت

همانطور که در بالا هم گفته شد، استادبولت از دو طرف با مهره بسته می شود و جنس مهره باید متناسب با جنس استادبولت ها انتخاب گردد. گرچه معمولا از مهره شش گوش استیل برای بستن استاد بولت‌ها استفاده می شود.

انواع مهره شش گوش فلزی

در گذشته مهره های فولادی دارای سر مربع‌شکل بودند. اما امروزه مهره های شش گوش به طور کامل جایگزین شکل قدیمی تر شده اند، چرا که مهره های شش گوش آچارخور بهتری دارند و براحتی به استادبولت بسته می شوند.

مهره هایی که در صنایع پتروشیمی بکار می روند با استفاده از آچارهای مخصوص و با گشتاور مشخص محکم می‌شوند.

استحکام مکانیکی جنس مهره باید با مقاومت پیچ جفت شده سازگار باشد.

ابعاد و وزن مهره های فلزی سنگین برای استادبولت‌ها با استاندارد ASME B18.2.2 مشخص شده است.

تفاوت استاد و پیچ شش گوش

یک سوال رایج این است که تفاوت استادبولت و پیچ شش گوش در چیست؟

پاسخ این است که استادبولت یک میله فلزی یا شفت است که در هر دو طرف رزوه شده است (همانطور که در تصویر پایین سمت چپ نشان داده شده است) و برای بستن آن به دو مهره شش گوش سنگین احتیاج است. اما پیچ یک اتصال است که یک سر شش گوش متصل به شفت در یک طرف خود دارد و در سمت دیگر خود با مهره بسته می‌شود (تصویر پایین سمت راست.

جنس استاد بولت‌ها

رایج‌ترین مواد برای استادبولت‌ها عبارتند از: ASTM A193 (درجه B7 ، B8 ، B8M ، B8T) ، ASTM A453 (درجه 660) ، ASTM A320 (درجه L7 ، L7M) و ASTM A182 برای اسفاده در محیط‌های مرطوب و محیطهای اسیدی، استاد بولت‌ها را می توان با مواد Xylan ، Xylar و مواد دیگر آبکاری و پوشش‌دهی کرد.

استادبولت استاندارد ASTM A193 

استاندارد ASTM A193 مواد پیچ و مهره ای از جنس استنلس استیل و فولاد ضد زنگ را برای کاربرد در درجه حرارت بالا و فشار بالا مشخص کرده است.

استاد بولت‌های ASTM A193 یکی از رایج ترین استانداردهای این نوع اتصالات است.

استادبولت

سایر متریال موجود برای استادبولت A193 عبارت از استانداردهای زیر است:

 • ASTM A193 B5
 • ASTM A193 B6
 • ASTM A193 B7: Alloy steel, AISI 4140/4142 quenched and tempered
 • ASTM A193 B7M
 • ASTM A193 B16
 • ASTM A193 B8: Class 1 Stainless steel, AISI 304, carbide solution treated.
 • ASTM A193 B8A
 • ASTM A193 B8M: Class 1 Stainless steel, AISI 316, carbide solution treated.
 • ASTM A193 B8MA
 • ASTM A193 B8T (SS 321)
 • ASTM A193 B8cl2: Class 2 Stainless steel, AISI 304, carbide solution treated, strain hardened
 • ASTM A193 B8Tcl2
 • ASTM A193 B8Mcl2: Class 2 Stainless steel, AISI 316, carbide solution treated, strain hardened

10 Responses

  1. سلام جناب انصاری
   بله. انواع استاد بولت با استانداردهای مورد نظر شما توسط ما قابل تولید و عرضه است. برای ثبت سفارش به صفحه تماس با ما مراجعه کنید یا همینجا کامنت بگذارید.

  1. سلام
   بله دوست عزیز، تمام استاد بولت ها تولید خودمون هستن و طبق استانداردهای جهانی و با بهترین کیفیت تولید می‌شن.

 1. سلام
  در صورتی که استاد بولت با استاندارد یا طراحی خاص (سفارشی) داشته باشیم شما می تونید تولید کنید؟
  ممنون از سایت خوبتون

   1. استاد بولت به همین صورت تلفظ میشه فقط یا معادل فارسی هم داره؟ باید بگیم استادبولت میخوایم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *